Välunderhållet på solig och barnvänlig tomt
Entréplan med ett snyggt kök med matplats. Generöst vardagsrum med öppen spis och vackra ekparketter. I fil ligger matsalen, avskild med skjutdörrar och med utgång till en solig altan.
Övre plan med stor hall, tre bra och ljusa hörnsovrum, duschrum och separat wc. Inrett vindsplan med ett stort allrum, wc och ett sovrum. I souterräng/källarplan finns hall, allrum, tvättstuga med dusch och badkar, matkällare och förråd med bergvärmepump.
Belägen på populär och lugn gata, ett stenkast från bad- och båtliv i Mälaren och en kort promenad till mysiga Nockeby Torg med 12:ans hållplats, mataffär, bageri, pizzeria m.m. Varmt välkomna på visning, bara att flytta in.
Entréhall med plats för avhängning. På golvet ligger ett grått kalkstensgolv med komfortvärme. Intilliggande gäst-wc med handfat och vägghängd wc. Halvkaklat i en brunmelerad mosaik, som också ligger på golvet. Till vänster från entréhallen nås, via en mindre passage med källartrappan, det rymliga köket. Rakt fram, via vackert valv, den möblerbara inre hallen med kassettak, fiskbensmönstrad stavparkett i ek och trappan till övre plan.
Rakt fram från hallen, via dubbeldörrar, kommer man in i det rymliga och ljusa vardagsrummet med en öppen spis. Fönsterpartier i två väderstreck skänker härligt ljus. Matsalen i fil nås via klassiska skjutdörrar och här ryms många gäster kring bordet. Utgång till den stora och soliga altanen. I sällskapsavdelningen ligger det också vackra fiskbensmönstrade stavparketter i ek.
Från entréhallen och matsalen kommer man in i köket med fönster i två väderstreck. Ytterligare ljus från infällda spotlights. På golvet ligger det breda ektiljor med vattenburen golvvärme. Gott om förvaringsmöjligheter bakom vita släta snickerier med grepplister i valnöt. Arbetsytorna i svart granit och massivt oljat trä är väl tilltagna. Ytterligare förvaring och arbetsyta på köksön. Maskinellt utrustat med en gasspis med fem brännare och fläkt ovan, diskmaskin och en bred kyl och frys, allt i rostfritt. Gott om utrymme för matbord med plats för hela familjen.
Från den inre hallen leder den svängda ektrappan upp till övre planets rymliga hall. Utgång till en av planets två altaner. På golvet ligger, liksom i passage och föräldrasovrummet, en fiskbensmönstrad stavparkett i ek.
Föräldrasovrummet nås från hallen via dubbla spegeldörrar. Här finns en stor klädkammare och utgång till den soliga altanen i sydväst.
Via mindre passage, med trappan till vindsplan, duschrum och toalett, nås planets två hörnsovrum. Bägge med fönster i två väderstreck och olika garderobslösningar. På golven ligger det gråmålade trägolv.
Det vitkaklade badrummet har ett eluppvärmt mörkgrått klinkergolv. Här finns handfat i bred badrumsmöbel i ek med en infälld bred spegel ovan. Glasad duschplats med en fondvägg i turkos glasmosaik.
Ljus från infällda spotlights och fönster.
Separat vitkaklat wc med ett grått klinkergolv. Vägghängd wc och handfat.
En gåvänlig trappa leder upp i vindsplanets sällskapsyta med ett gavelfönster. I passagen, som leder till vindsplanets rymliga sovrum, ligger ett wc med handfat i badrumsmöbel, en vägghängd wc och ett eluppvärmt grå-svart klinkergolv. På vindsplanets golv ligger det vitmålade trägolv. Gott om förvaringsmöjligheter i längsgående kattvindar.
Den gråmålade trätrappan leder ner i källarplanets hall med en intilliggande stor matkällare. Förvaringsmöjligheter i två dubbelgarderober. På hallgolvet ligger ett grått klinkergolv, i allrum och tvättstuga ett likadant klinkergolv, här med golvvärme. Från hallen nås garaget och ett allrum, idag träningsrum med ett intilliggande förråd med bergvärmepumpen. Innanför allrummet ligger den vitkaklade tvättstugan med duschplats och hörnbadkar.
Tvättstugan är utrustad med tvättmaskin och torktumlare i bekväm arbetshöjd samt arbetsbänk i ek med rostfri ho. Förvaringsmöjligheter i tre ekgarderober och ett intilliggande förråd.
Kort promenad till 12:ans hållplats vid Nockeby torg, som tar dig till Alvik på 13 minuter, med garanterad sittplats:) Vid Nockeby torg finns det mesta av närservice såsom en välsorterad matvaruaffär, apotek, kemtvätt, klädaffärer, pizzeria, Nockeby bageri m.m.
Närhet också till klippbad i Mälaren och Kärsön med naturreservat, badplats och restaurang Brostugan med minigolf och kajakuthyrning.
Med bil når du på tio minuter Drottningholms Golfklubb på Lovön och ytterligare sju-åtta minuter bort ligger Troxhammars golfklubb på Färingsö. I Ekerö kommun finns det också gott om stall och ridvägar för den hästintresserade.
Mer fakta om bostaden
Allmänt
- Adress:
- Gagnefsvägen 21, 16775 Bromma
- Ort/stadsdel:
- Bromma - Nockeby
- Tomtarea:
- 615 kvm
- Upplåtelseform:
- Friköpt
- Boarea:
-
229 kvm
uppmätningsnorm SS021054:2020
- Biarea:
- 93 kvm
- Taxeringsvärde:
- 14 600 000 kr kr (fastställt avseende år 2024), varav byggnadsvärde 5 400 000 kr
Huvudbyggnad
Energi och drift
Energi
Driftkostnader
(fastighetsavgift/skatt på 10 074 kr tillkommer)
Renoveringar - bostaden
Installation av skyddshuv på skorsten
2022
Installation av konvektor i tvättstugan
Ny kyl/frys
Ny spis med ugn
2021
Installation av bergvärme
Målning av väggar, entréplan
Installation av laddbox för elbil
Uppförande av insynsskydd mot Rättviksvägen
2019
Omputsning av grunden
2018
Ny diskmaskin
2017
Målat altaner, övre plan
Ny tvättmaskin
Ny torktumlare
2016
Indragning av fiber
2015
Omläggning av tak med ny papp, läkt och betongpannor
Nya hängrännor, stuprör och diverse plåtarbeten
Omläggning av marksten på garageuppfart
Omläggning av Ölandssten vid entrétrappan
Renovering av gäst-wc, entréplan
2012
Renovering av tvättstuga med omgjutning av golv, byte avloppsstam, kakling
2011
Byggnation av wc med elgolvvärme, ytskiktsrenovering, ny el på vindsplan
2009
Dränering och isolering av husgrund, förutom vid entrétrappan
2008
Renovering av kök
2006
Renovering av badrum och toalett, övre plan
2005
Målning av takfot
2004
Renovering av kök med vattenburen golvvärme
2003
Relining av öppen spis
Renoveringsgips på alla väggar, satt microlit och målade/tapetserade
Planlösning
Planlösning




Karta
Område
Områdesbeskrivning
Att efter en hektisk dag sätta sig på spårvagnen på väg hem till Nockeby är livskvalitet. Vackra villaträdgårdar passerar revy och framme vid Nockeby Torg möter småstadsidyllen. Sommartid tar man gärna en kort promenad till badklipporna, tar sig ett dopp och äter medhavd picknick. Söker man barnvänlig sandstrand finns Solviksbadet, Ängbybadet och stranden på Kärsön.